Krzywa Wieża

Lipiec 5, 2013 | Posted in Komentarze są wyłączone

Jak zapewne wiecie w Pizie można podziwiać Krzywą Wieżę, ale ostatnio odkryłam, że w Ząbkowicach Śląskich też znaleźć można krzywą wieżę. Jak mówią legendy krzywa wieża w Ząbkowicach jest pozostałością po dawnym miejskim zamku znajdującym się na tych terenach. Zamek według opowieści miał być wzniesiony przez świdnickich książąt, a zniszczyć go mieli wojska walczące z czeskim królem. Grubość murów tej budowli to ponad 4 metry, a z badań przeprowadzonych w latach 1999-2000, w okolicach ulicy Długiej odsłonięto fragmenty muru kamienno-ceglanego. Więc z tego, co wnioskują archeolodzy zamek w tych okolicach naprawdę istniał.

Pod koniec XVI wieku w 1598 wieża pochyliła się na wskutek ruchów tektonicznych lub też pod wpływem swojego ciężaru. W 1858 roku w Ząbkowicach Śląskich wybuchł pożar, zniszczeniu uległa też sama wieża i władze pruskie zamierzały ją rozebrać. Jednak nigdy do tego nie doszło, wieża została odbudowana. Dawne zwieńczenie w postaci blaszanego hełmu zastąpiono attyką w kształcie jaskółczych ogonów.
Oczywiście, jak już przyjedziecie do Ząbkowic Śląskich to nie zapomnijcie odwiedzić także ruin zamkowych, z dziedzińcem i Bramą Główną. Trudno powiedzieć, że ruiny zamku mogą być malownicze, ale w Ząbkowicach Śląskich ten zamek dostał właściwie taką nazwę. Malowniczy zamek popada w ruinę :-)